ul. Sucha 2/4 , Łódź: 531-305-040, Czynne: Pon. - Pt. 9:00 - 18:00
Pracujemy z dziećmi

Młodzi Pacjenci są traktowani wyjątkowo. Stosujemy nowoczesne metody stomatologii dziecięcej, dzięki którym możemy zainteresować dzieci procesem leczenia.

Profilaktyka i leczenie

Kompleksowo dbamy o zęby Państwa dzieci. Korzystamy z metod i preparatów stworzonych specjalnie dla dzieci. Wykonujemy również profilaktyczne zabiegi stomatologiczne.

Usługi stomatologii dziecięcej

  • Kolorowe wypełnienie zębów mlecznych
  • Lakierowanie zębów
  • Lakowanie zębów
  • Bezbolesne usuwanie zębów mlecznych
  • Plastyka wędzidełek.

Stomatologia dziecięca - leczenie zębów u dzieci Łódź

Stomatologia dziecięca - leczenie zębów u dzieci

Naszym najmłodszym pacjentom stomatologii dziecięcej oferujemy kolorowe i błyszczące wypełnienia, które cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Dziecko poddawane zabiegowi stomatologicznemu może samodzielnie decydować o kolorze wypełnienia zęba, co daje mu wiele satysfakcji, a wizyty u stomatologa stają się bezstresowe. Tego rodzaju wypełnienia cechują się wieloma właściwościami, do których należą: wysoki poziom adhezji do tkanek zęba, niska ścieralność oraz uwalnianie fluoru, który jest pierwiastkiem niezbędnym do właściwego przebiegu procesu rozwoju oraz wyrzynania się zębów stałych u dzieci.

Stomatologia dziecięca - inne zabiegi

Lakierowanie zębów to kolejny skuteczny zabieg profilaktyczny w dziedzinie stomatologii dziecięcej przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzięki zastosowanemu fluorowi nie tylko szkliwo zębów jest wzmocnione, ale także ich odporność na próchnicę. Zabieg lakierowania wykonywany jest przez stomatologa z zastosowaniem preparatu fluoru o odpowiednim stężeniu. Zanim lakier zostanie zaaplikowany, powierzchnia zębów powinna być profesjonalnie wyczyszczona oraz osuszona, co zwiększa efektywność lakieru. Na przygotowane do zabiegu szkliwo nakładany jest lakier fluorkowy, który szybko ulega procesowi twardnienia, powodując ścisłe przyleganie do powierzchni zębów. Następnie, pozostając w kontakcie ze szkliwem przez odpowiednio długi czas, uwalnia jony fluoru, wbudowane następnie w powierzchnie zębowe.

Stomatologia dziecięca - lakierowanie zębów u dzieci i dorosłych. 

Stomatologia dziecięca to również lakowanie zębów. Ten zabieg stomatologii dziecięcej polegający na wypełnianiu bruzd oraz zagłębień anatomicznych za pomocą laku szczelinowego, zwanego inaczej uszczelniaczem. To dość powszechny zabieg profilaktyczny w obszarze stomatologii dziecięcej, dotyczący jedynie zębów przedtrzonowych i trzonowych. Szczeliny na powierzchniach żujących są trudno dostępne, dlatego nie jest łatwo oczyścić takie miejsca z resztek pokarmowych, a to prowadzi do rozwoju bakterii i powstawania próchnicy, których konsekwencją jest leczenie zębów u dzieci.

Ze względu na swoją budowę bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących są miejscami, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych. Nawet przy bardzo dobrej higienie nie jest możliwe usunięcie płytki bakteryjnej z bruzd i szczelin, gdyż średnica ich jest w niektórych miejscach mniejsza od średnicy włosia szczoteczki do zębów. Taka sytuacja ułatwia rozwój bakterii  i  sprzyja powstawaniu ognisk choroby próchnicowej już we wczesnym okresie uzębienia stałego.

Aby uchronić zęby przed powstaniem próchnicy stomatolog przeprowadza u pacjenta zabieg lakowania bruzd.

Przed wykonaniem zabiegu z dziedziny stomatologii dziecięcej powierzchnie zębów muszą być dokładnie oczyszczone i wysuszone, następnie lekarz stomatolog stosuje wytrawiacz, podtrzymujący działanie substancji. Na koniec zostaje nałożona substancja lakująca, utwardzona kolejno światłem halogenowym. Bruzdy i szczeliny występujące na powierzchni żującej zębów wypełnia odpowiednio lak szczelinowy, który uniemożliwia utrzymywanie się resztek pokarmowych oraz płytki bakteryjnej. Dzięki lakowaniu ząb chroniony jest przed występowaniem próchnicy,a dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów, co korzystnie wpływa na ich zdrowotność.

Dlaczego leczymy zęby mleczne - stomatologia dziecięca?

 

Tak wygląda stomatologia dziecięca u dzieci w Ollident

 

"Po co leczyć mleczaki, skoro i tak wypadną?" to hasło, które niestety często słyszymy. Czy pogląd ten, który powtarzany jest przez wielu rodziców jest prawidłowy? Oczywiście, że nie. Rzeczywiście żeby mleczne wypadną, ale nie powinny być zepsute, bo u dziecka próchnica może przenieść  się z zębów mlecznych na zęby stałe. Ponadto zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, a więc bardziej podatne na próchnicę. U nas stomatologia dziecięca to również leczenie zębów u dzieci. 

Stomatologia dziecięca leczenie zębów u dzieci

Często zdarza się, iż u  dziecka, które wcześnie straci zęby mleczne, szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia.  Według ostatnich badań w Polsce blisko 90 % siedmiolatków ma próchnicę.  Podstawowym źródłem dla powstawania próchnicy jest higiena jamy ustnej a szczególnie jej brak lub niewłaściwe prowadzenie tejże higieny.

Stomatologia dziecięca profilaktyka leczenia zębów u dzieci

Przyszła matka będąc jeszcze w ciąży powinna już myśleć o zdrowiu uzębienia jej przyszłego dziecka, stosując odpowiednia dietę.  Bo stomatologia dziecięca zaczyna sie już w łonie matki! Podstawa dla zdrowych zębów przyszłego dziecka jest spożywanie przez matkę takich pokarmów, aby zachować prawidłowy bilans białkowo – węglowodanowo – tłuszczowy.  Spożywanie w nadmiernych ilościach cukrów prostych przez kobietę w ciąży prowadzi do większej podatności na próchnicę u przyszłego potomka, co może skutkować koniecznoscią wdrożenia stomatologii dziecięcej już we wczesnych latach życia dziecka. Ważnymi składnikami diety przyszłej  mamy są wapń, fosfor oraz witaminy A,C,D.  Niedobór witaminy D może spowodować zaburzenia w mineralizacji szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego a w konsekwencji opóźnić wyrzynanie się zębów. Matka niemowlaka powinna w sposób szczególny dbać o higienę własnej jamy ustnej oraz leczyć nawet najmniejsze zalążki próchnicy, gdyż istnieje duże ryzyko zakażenia dziecka próchnica chociażby przy okazji pocałunków i karmienia. Niedopuszczalne jest także, powszechnie stosowane, oblizywanie smoczka lub łyżeczki której będzie używać dziecko. 

Na pierwszą wizytę u stomatologa rodzice powinni się wybrać z dzieckiem w 6–7 miesiącu jego życia, gdy pojawią się siekacze. Co do zasady stomatolog nie wykonuje wtedy żadnych zabiegów, ale szczegółowo wyjaśnia, jak czyścić dziąsła i ząbki, na co zwracać uwagę, czego unikać, by zapobiegać próchnicy u dziecka i by stałe zęby wyrosły mocne i zdrowe. Wizyty u dentysty muszą się odbywać tak samo regularnie jak u pediatry czy w gabinecie zabiegowym na szczepieniach, najlepiej co 3–6 miesięcy.

Zdaniem stomatologów im więcej wizyt o charakterze profilaktycznym, tym mniej kłopotów w przyszłości oraz mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy u dziecka a tym samym konieczności leczenia. zębów u dziecka Ponadto częste wizyty u stomatologa wyrobią u dziecka nawyk profilaktyki. Lepiej aby dziecko pojawiało się u stomatologa tylko i wyłącznie po to, aby „Pan Doktor” obejrzał ząbki i pochwalił dziecko niż w celu leczenia próchnicy u dziecka wiążącego się najczęściej z mniejszymi bądź większymi dolegliwościami bólowymi.
 

Stomatologia dziecięca w Ollident Łódź

Stomatolodzy dziecięcy Ollidentu  potrafią odwrócić uwagę małego  pacjenta od strasznych narzędzi i odpowiednio zająć się ząbkami. Wesoła terminologia określająca poszczególne narzędzia pozwala pacjentowi na przeobrażenie spotkania z dentystą w ciekawa zabawę. W gabinetach specjalizujących się w leczeniu zębów dzieci dość powszechnie stosuje się na zachętę atrakcyjne kolorowe, a nawet fosforyzujące plomby. Maluch może pomagać lekarzowi w procesie stomatologii dziecięcej. Dzięki temu chętniej zgadza się na borowanie i lepiej je znosi.

Co należy robić oprócz profilaktycznych wizyt stomatologii dziecięcej?

Niemowlę  karmione piersią, nie musi mieć czyszczonych dziąseł i zębów, bo mleko matki nie zawiera substancji, które wywołują próchnicę lub drażnią dziąsła. Natomiast, gdy zacznie się jedzenie zupek i owoców, picie soków, wtedy odczyn w buzi zmienia się na kwaśny i konieczna staje się codzienna pielęgnacja dziąseł. Najlepiej robić to czystym gazikiem nawiniętym na palec i zamoczonym w naparze z rumianku. Należy wycierać dziąsła, a później pierwsze ząbki, zarówno od strony policzków, jak i języka. Gdy dziecko skończy roczek rodzice powinni zacząć je oswajać ze szczoteczką do zębów i pastą. W zakresie prawidłowego wyboru pasty i szczoteczki dla naszego malucha należy poradzić się stomatologa. Naukę mycia zębów najlepiej przeobrazić w wspólną, rodzinną zabawę. Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą implantologii i protetyki.

Stomatologia dziecięca Łódź - zapraszamy do nas Zespół Ollident

Nasz adres: 

Łódź - Widzew, ul. Sucha 2/4

Łódź - Widzew, ul. Gorkiego 10/12

 


Stomatologia dziecięca - galeria zdjęć