ul. Sucha 2/4 , Łódź: 531-305-040, Czynne: Pon. - Pt. 9:00 - 18:00 | ul. Sacharowa 10/12, Łódź: 608-804-808, Czynne: Pon. - Pt. 9:00 - 20:00

Najczęstsze przyczyny żółknięcia zębów: Od czego żółkną zęby?

najczestsze-przyczyny-zolkniecia-zebow

Żółknięcie zębów to proces przebiegający bardzo powoli. Do tego stopnia, że wiele osób nie zauważa stopniowej zmiany koloru swojego uśmiechu. Od czego żółkną zęby? Jak temu przeciwdziałać?

Żółknięcie zębów może być spowodowane procesami starzenia się organizmu. Wraz z upływem czasu i dojrzewaniem, szkliwo traci kolor przez używanie się zębów. Na ten proces nie mamy większego wpływu. Nie zmienia to jednak faktu, iż możemy wyeliminować inne przyczyny żółknięcia zębów i cieszyć się estetycznym uśmiechem dłużej.

Przyczyny żółknięcia zębów: Dlaczego moje zęby tracą biały kolor?

Na kolor naszych zębów bezpośredni wpływ ma styl życia i dieta. Wprowadzając określone zmiany możemy zapobiec nadmiernemu przebarwianiu się zębów, a w przypadku zębów wybielanych zachować efekt zabiegu stomatologii estetycznej na dłużej. Jakie zmiany powinniśmy wprowadzić?

Produkty spożywcze, które spożywamy zawierają naturalne lub sztuczne barwniki. Barwniki mogą osiadać na zębach, a w konsekwencji powodować ich żółknięcie. Za składniki najbardziej odpowiedzialne za żółknięcie zębów uważa się:

  • nikotynę,
  • kawę,
  • herbatę.

Problem żółknięcia zębów może być również wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej, a więc nieregularnego mycia zębów, stosowania nieodpowiednich past i szczoteczek do zębów, unikania nitkowania zębów. Od czego jeszcze żółkną zęby? Żółknięcie zębów może być powodowane przez niektóre leki, w szczególności antybiotyki. Ten problem obserwujemy przede wszystkim u dzieci i nastolatków. Jeśli problem żółknięcia zębów w reakcji na zażywane leki występuje u osoby dorosłej należy sprawdzić, czy zażywane leki na ciśnienie, antydepresyjne lub antyhistaminowe nie powodują wskazanych powyżej skutków ubocznych i skonsultować z lekarzem ich ewentualną zmianę.

Dieta i higiena jamy ustnej a żółknięcie zębów

Filiżanka kawy czy herbaty na dzień z pewnością nie wpłynie negatywnie na kolor naszych zębów. Jednak regularne picie dużych ilości tych napojów już tak. Warto również zwrócić uwagę na codzienną dietę. Dieta bogata w pokarmy, które wpływają na kolor zębów może przyczynić się do ich wczesnego żółknięcia lub ciemnienia. W tym przypadku należy uważać na: czerwone wino, buraki, curry, owoce jagodowe. Warto również ograniczyć ilość spożywanych słodyczy i napojów gazowanych.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy nieodpowiednia higiena jamy ustnej ma kolosalny wpływ na estetykę uzębienia. W trosce o koloryt zębów należy je regularnie szorować i nitkować. Bagatelizowanie tych czynności higienicznych może skutkować powstawaniem kamienia nazębnego, którego usunięcie będzie wymagało poddania się zabiegowi profesjonalnego czyszczenia zębów.

Jak wybielić żółte zęby?

Współczesna stomatologia oferuje szeroki wybór metod wybielania zębów. Do wyboru mamy metody domowe i gabinetowe. Gabinetowe wybielanie zębów jest zawsze o wiele bardziej skuteczne od metod domowych, co wynika z możliwości zastosowania przez stomatologa preparatów o wyższej koncentracji substancji aktywnych oraz nowoczesnej aparatury medycznej. Obecnie uznaje się, że jednym z najbardziej skutecznych, a zarazem komfortowych sposobów na śnieżnobiały uśmiech jest laserowe wybielanie zębów. Metoda jest rekomendowana ze względu na uzyskiwane rezultaty, które osiągamy jednocześnie nie powodując nadwrażliwości zębów.

Decydując się na wybielanie zębów należy pamiętać o tym, że o ich kolorze w dużej mierze decyduje genetyka. Bardziej żółty odcień szkliwa może być dziedziczony w rodzinie. Wówczas efekt wybielania gabinetowego może nie przynieść pożądanego rezultatu, dlatego zabieg zawsze warto skonsultować ze stomatologiem, żeby uniknąć ewentualnego rozczarowania.

Nasze adresy: 

Łódź - Widzew, ul. Sucha 2/4

Łódź - Widzew, ul. Gorkiego 10/12