ul. Sucha 2/4 , Łódź: 531-305-040, Czynne: Pon. - Pt. 9:00 - 18:00 | ul. Sacharowa 10/12, Łódź: 608-804-808, Czynne: Pon. - Pt. 9:00 - 20:00

Kiedy odbyć pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem?

pierwsza-wizyta-u-dentysty-z-dzieckiem

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie musi być przykrym doświadczeniem. Przy odpowiednim przygotowaniu i nastawieniu pierwsze spotkanie ze stomatologiem może być nie tylko bezbolesnym, ale przede wszystkim atrakcyjnym dla dziecka przeżyciem, które sprawi, że nie będzie się ono obawiało kolejnych wizyt w gabinecie dentystycznym w przyszłości. Kiedy w takim razie powinna się odbyć pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwszą wizytę w gabinecie dentystycznym watro zaplanować zanim jeszcze zaobserwujemy w jamie ustnej malucha niepokojące oznaki. Dlaczego? Wybierając się na rutynowy przegląd, podczas którego stomatolog jedynie obejrzy stan uzębienia malucha, dziecko utrwali sobie pozytywny stosunek do tego specjalisty na całe dorosłe życie. Jeśli pierwsza wizyta będzie się wiązać bezpośrednio z leczeniem zębów, może dojść do sytuacji, w której maluch uprzedzi się do stomatologa i z niechęcią będzie wracał do gabinetu na kolejne rutynowe przeglądy zębów.

Co ważne, nie tylko przebieg pierwszej wizyty dziecka u dentysty ma wpływ na jego stosunek do stomatologa. Bardzo często, zupełnie nieświadomie wywołujemy u dzieci strach przed gabinetem dentystycznym mobilizując malucha do mycia zębów frazą „Jeśli nie będziesz mył ząbków, to się popsują i pójdziemy do dentysty”. To pozornie błahe zdanie może wykształcić w małym pacjencie ogromny lęk przed stomatologiem, a w konsekwencji wpłynąć negatywnie na zdrowie jego zębów w dorosłym życiu. Warto o tym pamiętać przygotowując się do kolejnego mycia zębów przed spaniem lub po posiłku.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem?

Moment, który wybierzemy na pierwszą wizytę w gabinecie w dużej mierze zależy od nas. Niektórzy rodzice decydują się na oswajanie dzieci z gabinetem stomatologicznym już od pierwszego ząbka. Takie podejście niesie za sobą liczne korzyści. Dziecko od samego początku kojarzy gabinet jako miejsce miłe i atrakcyjne. Inni decydują się na pierwszą wizytę kontrolną dopiero wówczas, gdy dziecko ma już komplet mlecznych zębów. To najczęściej wiąże się z tym, że do gabinetu trafia ciekawski świata kilkulatek. O ile w tym czasie umówimy się na rutynowy przegląd bez borowania, wizyta przebiegnie bezproblemowo i z pewnością pomoże w budowaniu pozytywnego stosunku do stomatologa. Może się to jednak okazać trudne. Należy bowiem pamiętać o tym, że zęby mleczne są od wiele słabsze d zębów stałych, w związku z czym są bardziej narażone na rozwój próchnicy i już w przypadku kilkuletniego dziecka mogą wymagać leczenia. Jeśli podejrzewamy, że zęby naszego malucha kwalifikują się do leczenia, a dziecko dotąd nie było u dentysty, warto o tym fakcie poinformować w rejestracji wybranego gabinetu. Rejestratorka najpewniej umówi dwie wizyty – pierwszą kontrolną, drugą leczniczą.

Jak powinna przebiegać pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego?

Stomatolog dziecięcy to specjalista wyróżniający się bardzo dobrym podejściem do najmłodszych pacjentów. Najczęściej ma na sobie kolorowe scrubsy i chętnie żartuje podczas przeglądania ząbków. Poinformowany o tym, że dziecko jest w gabinecie po raz pierwszy z pewnością chętnie oprowadzi je po gabinecie i pokaże różne interesujące narzędzia, być może zaproponuje również przejażdżkę na fotelu dentystycznym. Takie niebanalne podejście do pierwszej wizyty u dentysty to najlepszy sposób na to, żeby oswoić dziecko z gabinetem, lekarzem i instrumentami, którymi posługuje się on na co dzień w pracy. To także świetny sposób na to, żeby wzbudzić pozytywne skojarzenia i złagodzić naturalny dla wielu dzieci strach przed nowymi miejscami i osobami.

Nasze adresy: 

Łódź - Widzew, ul. Sucha 2/4

Łódź - Widzew, ul. Gorkiego 10/12