ul. Sucha 2/4 , Łódź: 531-305-040, Czynne: Pon. - Pt. 9:00 - 18:00 | ul. Sacharowa 10/12, Łódź: 608-804-808, Czynne: Pon. - Pt. 9:00 - 20:00

Zmiana koloru korony porcelanowej: Czy korony porcelanowe ciemnieją? Żółkną?

zmiana-koloru-korony-porcelanowej

Pacjenci planujący wykonanie koron porcelanowych często obawiają się, że uzupełnienie protetyczne z czasem zmieni kolor i będzie wymagało wymiany. Czy korony porcelanowe żółkną lub ciemnieją? Czym może być spowodowana zmiana koloru korony porcelanowej i jak się przed nią uchronić?

Zanim odpowiemy na powyższe pytania, skupmy się na zaleceniach związanych z prawidłowym dbaniem o korony porcelanowe. O higienę koron porcelanowych należy dbać w taki sam sposób, jak o higienę zębów własnych. Bardzo ważne jest oczyszczanie zębów po posiłkach. W tym celu należy używać szczoteczek o miękkim lub średniej twardości włosiu oraz past do zębów o małej ścieralności. Stosowanie się do tych zaleceń pozwoli nie tylko zachować korony porcelanowe w nienagannym stanie, ale wpłynie korzystnie na zdrowie i estetykę naszych zębów naturalnych.

Jak szczotkować zęby z koronami porcelanowymi?

Pacjenci często obawiają się tego, czy korony porcelanowe żółkną. Często pojawiają się również pytania o to, czy korony porcelanowe ciemnieją. Odpowiedź na powyższe pytania jest negatywna. Korony porcelanowe nie żółkną i nie ciemnieją. Nie oznacza to jednak, że ich kolor nie ulega zmianie na przestrzeni wieloletniego użytkowania. Osad odkładający się na zębach naturalnych wpływa na ich kolor. Sprawia, że zęby wydają się żółte lub ciemniejsze niż wcześniej. Osad i płytka nazębna w ten sam sposób wpływają na kolor korony porcelanowej. Z czasem korona może sprawiać wrażenie pożółkłej lub pociemniałej. Jest to wynik nagromadzonego na uzupełnieniu osadu, który należy oczyścić poddając się zabiegowi profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie. Po takim zabiegu korona powinna odzyskać pierwotny kolor, podobnie jak nasze zęby naturalne.

Czy jedzenie określonych pokarmów może powodować zmianę koloru korony porcelanowej?

Mając świadomość tego jak uporczywe potrafią być naturalne barwniki spożywcze, często zastanawiamy się, jak jedzenie może wpłynąć na kolorystykę uzupełnień protetycznych. W praktyce okazuje się, że nie ma ono żadnego wpływu, o ile faktycznie przestrzegamy zasad higieny jamy ustnej i czyścimy zęby po każdym posiłku. Należy przy tym pamiętać, że pewne pokarmy zwiększają tendencje do przebarwień własnych. zębów, a inne powodują szybsze nagromadzanie się na zębach osadów i kamienia. Czynniki te wpływają na kolorystykę uzębienia i mogą powodować różnice w kolorze między koroną porcelanową a zębami naturalnymi. Aby temu zapobiec zaleca się ograniczenie spożycia kawy czy herbaty, jak również ograniczenie palenia i spożywania alkoholu. W przeciwnym razie musimy się liczyć z częstszymi wizytami w gabinecie stomatologicznym i wydatkami związanymi z profesjonalnym czyszczeniem zębów.

Nasze adresy: 

Łódź - Widzew, ul. Sucha 2/4

Łódź - Widzew, ul. Gorkiego 10/12